Media-Cast Logo

Media-CastKartal’da, “Laiklik ve Özgürlük İçin Büyük Kadın Yürüyüşü” Yapıldı.

Kartal’da, “Laiklik ve Özgürlük İçin Büyük Kadın Yürüyüşü” Yapıldı.

Kartal’da, “Laiklik ve Özgürlük İçin Büyük Kadın Yürüyüşü” yapıldı. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun öncülüğünde bugün İstanbul'da, "Laiklik ve Özgürlük İçin Büyük Kadın Yürüyüşü" yapıldı. Yürüyüş, pankartlar ve sloganlar eşliğinde Kartal meydanda tamamlandı..

Miting alanına ulaşan yüzlerce kadın erkek şiddetine karşı sloganlar attı, “Laiklikten taviz vermeyeceğiz” mesajı verdi.

“Tek Adam Rejimine Geçit Vermeyeceğiz”

Mitingde konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, Kadın ve LGBTİ+ bireylerin kendi hayatları ile ilgili karar alma aşamasında karşılaştıkları zorluklar ile mücadele etmeye çalıştıklarını belirtti. Konuşmasının devamında siyasi iktidara da değinen Fidan Ataselim “Asla onların tek adam rejimine geçit vermeyeceğiz.” mesajını verdi.

“O Çarklar Eskisi Gibi Dönmüyor”

Platformun Genel Temsilcisi Gülsüm Kav açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Biz yıllardır anayasal haklarımız için mücadele ediyorduk. Ne kadar haklıymışız değil mi? 'Anayasayı delmekten bir kereden bir şey olmaz' diyenler, çocuklara el uzatırken gene 'Bir kereden bir şey olmaz' diyenler en son anayasal işleyişi bütünüyle bozmaya kadar vardırdılar işi. O yüzden laiklik ve özgürlükle ilgili bir miting yapalım, bu konuda harekete geçelim konusunda da çok haklıymışız, yine alkış hak ediyoruz. Cumhuriyetin 100'üncü yılının kutlandığı günlerdeyiz. Peki, böyle sembolik kutlamalarla, anmakla mı olacak bu iş? Böyle olmaz, onu anmak değil, anlamak ve o da yetmez, ileri taşımak gerekir. Bize düşen de tam olarak toplumsal cinsiyet eşitliğinden yana bir cumhuriyet için mücadeleyi, onu kurana kadar devam etmektir. O açıdan tam da bu evrede yine bu buluşmayı yapmamız buna şahane, müthiş bir yanıttır. En son olarak bize yönelik saldırıların nasıl arttığını, kadınlara, LGBTQ+'lara; aile diye diye o kadınlara çok acımasız olan ama erkekleri hep kayıran o patriyarka dediğimiz çarklar sistemini cilalamak, onu yaşatmak istiyorlar. Çünkü biz oraya bir çomağı soktuk. O çarklar eskisi gibi dönmüyor. Çünkü Türkiyeli kadınlar değişiyor. Çünkü daha fazla haklarımızı arıyoruz ve yani yeni başlamadı o mücadele. Arkamızda çok köklü bir mücadele var. Bugün biz burada sayımız ne olursa olsun, müthiş bir özgüvenle buluştuysak eğer, arkamızda dünya ve Türkiye tarihinin, kadın mücadelesi tarihinin çok önemli birikimi var. Kendi platformumuz da laiklik ve özgürlük mücadelesine şimdi başlamadı."

Ana Sayfaya Dön

İletişim Bilgilerimiz

+90 539 820 13 69

info@media-cast.com

Kemalpaşa, Cumhuriyet Cd. No:74, 41200 İzmit/Kocaeli

Takip Edin

Created by H.B.A