Media-Cast Logo

Media-CastKanko: MEB’in Hedefi Türkiye’de Taliban Modeli Eğitim

Kanko: MEB’in Hedefi Türkiye’de Taliban Modeli Eğitim

“Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülkedeki laik, çağdaş ve bilimsel eğitim sistemimiz maalesef uygulanan bilinçli politikalarla Taliban modeli eğitim sistemine doğru gerilemektedir” diyen CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko ÇEDES Projesiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığına yönelik sert eleştirilerde bulundu. 

Okullarda öğrencilere çağın ihtiyaçlarına uygun pozitif bilimin ön gördüğü şekilde, laik ve çağdaş eğitim verilmesi gerektiğini vurgulayan Kanko, Milli Eğitim Bakanlığının ÇEDES Projesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede şu açıklamalara yer verdi; “Türkiye’deki laik ve çağdaş eğitim sitemini Ortadoğu’daki ülkelerin eğitim sitemine çevirmek isteyen MEB tarafından atılan adımlar maalesef yeni Milli Eğitim Bakanıyla birlikte dozajını artırarak devam etmektedir. ÇEDES projesi ile laik, bilimsel, çağdaş eğitim sitemimizi adeta dinamitleyerek yıkmak isteyen MEB; okullarda 'manevi danışman' adı altında din görevlilerinin atanmasını içeren ve karma eğitimin kaldırılmasına yönelik uygulamalarına hız verdiği gibi siyasi iktidarın ülkede yaratmak istediği dini eğitim projelerini sistematik bir şekilde hayata geçirmektedir” dedi.


“SİYASİ İKTİDAR TOPLUMUN HASSASİYETLERİNİ GÖZ ARDI ETMEKTEDİR”

Bugün uygulanmak istenen ÇEDES projesi ile imam, vaiz ve Kur’an kurslarındaki din görevlileri aracılığıyla öğrencilere eğitim verilmesi ile laik, çağdaş ve bilimsel eğitim sisteminden Taliban modeli eğitim sistemine evrilmenin provaları yapılmaktadır. Siyasi iktidarın toplumun hassasiyetlerini göz ardı ederek çocuklar ve toplum üzerinde tek mezhep ve ideoloji gibi kutuplaştırıcı bir eğitim modelini benimsemesi ülke gerçeğinden çok uzak baskıcı bir sisteme doğru adım adım ilerlemesi kabul edilemez. Ülkemiz, etnik, dini ve kültürel anlamda birçok yapıyı bir arda barındıran Anadolu mozaiğine sahip özel bir ülkedir.


“HÜDAPAR ÇAĞDAŞ VE LAİK EĞİTİMİ HEDEF ALIYOR”

Son olarak Cumhur ittifakı bileşenlerinin ve uygulamalrını eleştiren Kanko, “Yasalarımıza ve uluslararası anlaşmalar aykırı atılan bu adımların asıl hedef laik ve çağdaş eğitim sistemimizdir. Cumhur İttifakının bileşenlerinden olan HÜDAPAR ve türevlerinden oluşan partilerin temel hedefi de çağdaş ve laik eğitim sistemimizdir. Birçok yönüyle eğitim sistemimizi hedef alan ÇEDES Projesiyle eğitimde bilimsel değerlerin rafa kaldırılarak, tarikat ve cemaat mensuplarının okullara sokulmasına zemin hazırlandığı görülmektedir. Toplumun sinir uçlarıyla oynayan Milli Eğitim Bakanlığı cehaleti ve kutuplaşmayı körükleyici siyasi planlarından biran önce vazgeçmelidir” sözlerini kullandı.  Ana Sayfaya Dön

İletişim Bilgilerimiz

+90 539 820 13 69

info@media-cast.com

Kemalpaşa, Cumhuriyet Cd. No:74, 41200 İzmit/Kocaeli

Takip Edin

Created by H.B.A