Media-Cast Logo

Media-CastSputnik Grevinden Yayılan Dayanışma

Sputnik Grevinden Yayılan Dayanışma

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile Sputnik Türkiye Ofisi arasında gerçekleşen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadığı için başlayan grevin 20.gününde dayanışma çağrısı yükseldi.


TGS sosyal medya üzerinden yaptığı grev çağrısında şu ifadeleri kullandı: 

Sputnik: “Sputnik işvereninin uzlaşmaz tutumu ve 24 üyemizi işten atmasıyla başlayan grevimizi, ilk günkü kararlılığımızla devam ettiriyoruz. Bugüne kadar hiçbir olumlu adım atmayan Sputnik işverenini bir kez daha uyarmak için grevimizin 20. gününde bir araya geliyoruz.”


Kocaeli ilinde gazetecilik yapan ve TGS üyesi olan 3 gazeteci yapılan grev hakkında görüşlerini Media-Cast ekibine aktardı.


“GAZETECİLER HERKESİN SESİ OLAN İNSANLAR”

Özgür Kocaeli Gazetesi muhabiri Süriye Çatak Tek: Sendikanın temel sebebi Sputnik işvereni Sputnik çalışanı arkadaşlarımız asgari ücretin biraz üzerinde maaş alıyorlar. Ve orda bir ücret pazarlığı meselesi sorunu çıktı. İşveren zaten toplu iş sözleşmesi görüşmesi döneminde masaya hiç ücret getirmemiş. Yasal olarak grev kararı alındığında ise Sputnik 24 çalışanın işine son verdi. Sputnik’te çalışan meslektaşlarımızın temel amacı ise insanca yaşam sürdürebilecekleri bir ücret alması ve çıkarılan iş arkadaşlarının işlerine geri dönmesi. Bundan sonraki sürecin nasıl ilerleyeceğini direnişte olan meslektaşlarımız ve sendikanın genel kurulu karar verecektir. Sadece Sputnik değil BBC’nin de grevi bize şunu gösterdi gazeteciler de grev yapabilir ve kazanabilir. Şu anda Sputnik bitmedi ama biz bu grevin kazanımla biteceğine inanıyoruz. Orda temel olan birkaç şey var. Bizim mesleki açıdan da problem yaşadığımız şeyler var.  Sputnik’te meslektaşlarımız dik bir grev kırıcılığı yapıyor. Sputnik Ankara ve İstanbul şubelerinde iş arkadaşları işyerlerinin önünde grevde iken radyoda ve haber ajansında çalışan arkadaşlar var. Bu arkadaşlarımızda işlerini acil olarak bırakıp grevde olan meslektaşlarına destek olmaları gerek. Talebimizde böyle yani. Sputnik işvereni ordaki çalışan arkadaşlarımıza çok sayıda baskıda bulunmuş. İkna odaları kurmuş. Arkadaşlarımızı ikna etmeye çalışmış. Orda bu gerekçeden dolayı greve çıkamayan arkadaşlarımızda olmuş. Ama orda bir grev kırıcılığını olması hem yasal açıdan hem de bizim mesleki dayanışmamız nedeniyle bir problem doğuruyor. Tüm arkadaşlarımızı ordaki greve ve grev kırıcılığını engellenmesine davet ediyoruz. Sendika bir iş güvencesi ve tepki koymanın bir aracıdır. Kocaeli’de de örgütlü arkadaşlarımız var. Bu örgütlenme sağlanınca örneğin bir arkadaşımızın başına bir iş gelince hemen tavır alabiliyoruz. Yaşanan duruma tepki gösterebiliyoruz. Örgütlü mücadele için sendika çatısı altında olmak önemli. Gazeteciler işçi sınıfının, bütün yoksulların, ezilenlerin ve herkesin sesi olan insanlar. O yüzden Sputnik grevini sadece gazetecilerin değil herkesin destek vermesini istiyorum. Aynı zamanda Sputnik’in şöyle de bir durumu var. Çok tarafsız haber yapan yurt dışı kaynaklı bir ajans olması sebebiyle Türkiye’deki baskılara çok maruz kalmadan haber yapan bir yerdi. Bu tarafsızlığın da yaşaması açısından herkesin destek vermesini talep ediyoruz”


“TGS SON YILLARDA AKTİF BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR”

Kocaeli Gazetesi muhabiri Cihat Polat, “BBC’de ve Sputnik’te olanlar gündemimize şunları soktu. Gündemimizde örgütlenme yoktu. Grev yapabileceğimiz fikri de yoktu. Son 15 senede görülmüş bir şey de değildi. TGS bunu gündemimize getirdi. TGS son yıllarda olmadığı kadar aktif bir şekilde çalışıyor. Biz bundan memnunuz. Hangi taraftan olursa olsun meslek farklı bir şey. İdeolojik olarak görmüyoruz. İdeoloji farkıda eninde sonunda yerel basının güçlü olduğu söylenen Kocaeli'de de toplu iş sözleşmeleri gündem olacak.” 


“GAZETECİLERİN İŞİNİ İYİ YAPABİLMESİ İÇİN ÖRGÜTLENMEKTEN BAŞKA ŞANSI YOK”

Evrensel Gazetesi Kocaeli Muhabiri Gözde Meydan: “Türkiye’nin dört bir tarafında grevli toplu sözleşmeli çalışma hakkı işyerlerinde bütün işçilerin çalışanların temel haklarından biridir. Bu bir anayasal hak kimse bu nedenle işten atılmamalı. Ama Türkiye açısından bu çok alışıldık da bir şey. Sendikalaşmanın bu kadar düşük olduğu bir ülkede temel şey aslında yasaların birilerinin istediği şekilde uygulanması ya da onların lehine değiştirilmesinden kaynaklanıyor. Meslektaşlarımız açısından da hepimizin çok yakıcı sorunları var. Ekonomik gelişmeler dolayısıyla ücretlerimizin insancıl bir yaşam sürdürme seviyesinin çok çok altında olması ve yoksulluk sınırının yanından bile geçmemesi gibi pek çok temel sorunumuz var. Bir taraftan da aslında çok önemli bir şey yapıyoruz. Hem haberi alma hakkı hem de ifade özgürlüğü açısından bizlerin o seviyede yaşayabilmesi lazım. Tabi ki toplumun bütün kesimleri böyle olmalı ama gazetecilerin işini iyi yapabilmesi için örgütlenmekten başka şansı yok. Bu bahsettiğimiz koşullara ancak bu şekilde erişebiliriz. Arkadaşlarımın da dediği gibi bu süreç Kocaeli açısından da ileride olabilecek pek çok şeyin de ayak seslerini bize duyuruyor. Sputnik çalışanlarına oradaki arkadaşlarımıza dayanışma duygusuyla buradan selam gönderiyorum.” 


Ana Sayfaya Dön

İletişim Bilgilerimiz

+90 539 820 13 69

info@media-cast.com

Kemalpaşa, Cumhuriyet Cd. No:74, 41200 İzmit/Kocaeli

Takip Edin

Created by H.B.A