Media-Cast Logo

Media-CastCHP Kocaeli Milletvekili Kanko: Öğretmenlerimizin Maaşı Yetmiyor, Ek İş Yapıyorlar

CHP Kocaeli Milletvekili Kanko: Öğretmenlerimizin Maaşı Yetmiyor, Ek İş Yapıyorlar

CHP Kocaeli Milletvekili Kanko: Öğretmenlerimizin Maaşı Yetmiyor, Ek İş Yapıyorlar


CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, öğretmen maaşlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Bugün öğretmenlerin yüzde 95`i kredi kartı borçlusu, yüzde 90`ı bankaya borçluyken, 3`te 1`i de ekiş yapmaktadır” diyen CHP Kocaeli Milletvekili, “Öğretmenlerimizin maaşı yetmiyor, ek iş yapıyorlar! Kamuda maaş adaletsizliği iyice arttı!” ifadelerini kullandı.


“ÇOK CİDDİ BİR ADALETSİZLİK”

CHP Milletvekili öğretmen maaşlarındaki adaletsizlik nedeniyle şu cümleleri kurdu: “En düşük memur maaşının 22 bin TL olması için en alt kademedeki memura %85 civarında bir zam yapıp diğer kamu görevlilerine (öğretmen, akademisyen, doktor, mühendis vb.) çok daha düşük oranlarda zam yapılması sonucu kamudaki maaş adaletsizliği iyice arttı” diyen Kanko; “Kamudaki maaşlarda hali hazırda çok ciddi bir adaletsizlik mevcut olduğunu biliyoruz. Kamu işçilerine yapılan zamlardan sonra kamu kurumlarındaki temizlik görevlisi, çaycı, şoför gibi işçi kadrosundaki çalışanların üniversite mezunu kamu görevlilerinden daha yüksek maaş aldığı garip bir durum ortaya çıktı. Doktora unvanına sahip bir akademisyen üniversitedeki temizlik görevlisinden; vergi müfettişi çaycıdan, mühendis yanında çalışan işçiden düşük maaş alıyor. Gerçekten de dünyanın hiçbir yerinde ilkokul mezunu bir temizlik personeli, doktoralı bir akademisyenden daha yüksek maaş almaz.” 

 

“ÖĞRETMENLERİN HAZIRLIK ÖDENEĞİ EN AZ BİR MAAŞ KADAR OLMALI”

Öğretmenlere ödenecek hazırlık ödeneğinin 1400 lira gibi cüzi bir miktar olduğunu hatırlatan Kanko, “Yıllar içinde öğretmenlerimize reva görülen hazırlık ödeneği çok düşük miktarda kalmıştır. Bu ödeneğin biran önce revize edilerek en az bir maaş kadar olması gerekmektedir” dedi.

Kanko, konuyla ilgili değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi; 

“AKP iktidarı, 22 yıllık süreçte öğretmenlerimizin yaşadığı sosyal ve ekonomik sorunları çözmek yönünde yeterli ve gerekli adımları atmamış, kadrolaşma, eğitimin niteliğini değiştirme, bilimsellikten ve ulusal değerlerden yoksun müfredat programları, sözleşmeli öğretmenlikte açlık sınırına yakın ücret politikaları öğretmenlerimizin içine düştüğü sorunları çığ gibi büyütmüştür. Eğitim sistemimizdeki sorunları çözmek yerine bu sorumluluğu öğretmenlerimizin üzerine yıkan anlayışı uygulayan AKP iktidarları döneminde öğretmenlerin alım gücü çok fazla düşmüştür. 2002 yılında mesleğe yeni başlayan bir öğretmen maaşı asgari ücretin 3,45 katı iken bu maaş farkı 2023 yılında sadece 1,88 oranına denk gelmektedir. Bu hesaba göre 2002 yılından bu yana öğretmenlerin maaşları asgari ücrete oranla % 46 oranında düşmüştür. Bugün öğretmenlerin yüzde 95`i kredi kartı borçlusu yüzde 90`ı bankaya borçluyken 3`te 1`i de ekiş yapmaktadır. Asgari ücrete oranla maaşı eriyen eğitim emekçisi öğretmenlerimizin bugünkü koşullara göre en düşük 39.336 TL maaş alması gerekirken mesleğe yeni başlayan sözleşmeli bir öğretmene 21.500 lira maaş verilmektedir.” 


“SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN 21.500, ÜCRETLİ ÖĞRETMEN 8.280 LİRA MAAŞ ALMAKTADIR”

Kanko, “2016 yılında 668 sayılı KHK ile 652 sayılı KHK’da düzenleme yapılarak yeni atanacak öğretmenlerin tümünün sözleşmeli olarak göreve başlamaları sağlanmıştır. Buna göre öğretmenlerle bir yıllık sözleşme yapılmaktadır. İlk atandıkları yerde 3 yıl sözleşmeli ve çakılı olarak çalışmak zorundadırlar. 3 yıldan sonra kadroya geçirilen öğretmenler, çalıştıkları yerde 1 yıl daha kalmak zorundadırlar. Eş ya da mazeret tayin hakları, iş garantileri yoktur. Bu yıl içerisinde 95.773 sözleşmeli öğretmen kadroya geçirilmiştir. Ancak bundan sonra göreve başlayacak tüm öğretmenler sözleşmeli alınmaya devam edilmektedir. Göreve yeni başlayan sözleşmeli öğretmenler 21.500 TL maaş almaktadır. Aydınlığın simgesi, toplumun yol göstericisi öğretmenlerimizin, mesleklerinin saygınlığına yaraşır, çağdaş yaşam olanaklarına kavuşturulması, önceliklerimizden biri olmalıdır. Düşünebilen, sorgulayabilen, gelişmeye ve yeniliklere açık, demokratik ve çağdaş yaşamı ilke edinen, birey olmayı başarabilen kuşakların yetiştirilmesinde, en büyük güvencemiz öğretmenlerimizdir. Bu temelin oluşturulmasında Cumhuriyet öğretmenlerinin yoğun emeği vardır. Nitelikli kamusal eğitimin desteklenmesi gerekirken, devlet okulları yerine, özel okulların teşvik edilerek eğitimin paralı hale getirilmesi, Kamusal eğitim hizmetini veren Öğretmenlerin değersizleştirilmeye çalışılması, geleceğimizi etkileyecek en büyük tehlikelerden bir tanesidir. Öğretmenler toplumun aydınlık yüzüdür. Evrensel değerlerin, barışın, kardeşliğin, insan hakları, emeğin hakları ve demokrasiye saygının yerleşmesi için uğraşan eğitim emekçileridir.” ifadelerini kullandı.


Ana Sayfaya Dön

İletişim Bilgilerimiz

+90 539 820 13 69

info@media-cast.com

Kemalpaşa, Cumhuriyet Cd. No:74, 41200 İzmit/Kocaeli

Takip Edin

Created by H.B.A